خانه / اطلاعات سفر / نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز ۹۷
نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز 97

نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز ۹۷

در حالت سرگذشت آبخست قبرس دانسته ها پراکنده و جدا جدا ای در ذهن داشتم اما بعد از این ۲ روز کوتاه عجالتاً دانسته ها خیلی بیشتری از آن یاد گرفتم و همین یکی از دلیل ها عشق من به سفر و مکان های بدیع و کشف نشده است . در وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق اطلاعاتی که با خوندن یک کتاب یا مطلبی در اینترنت مجرد و متاهل چند روز در ذهنم میماند وقتی که از نزدیک میبینم و یا از مرز دندان یک بوم زاد میشنوم از باب اول در ذهنم پایا می ماند و هیچ فراموش نمیکنم همینجا مفروضات و مجهولات جدیدی را که درمورد قبرس یاد گرفتم با شما تفرقه میکنم در ادامه در مطلب اطلاعات سفر در مورد نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز ۹۷ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز 97

قبرس سوم بزرگترین آبخو مدیترانه است . این آداك در عتیق تحت حکومت یونانیان ، مصری ها ، رومی ها و ونیزی ها بوده و در سال ۱۵۷۱ به دست عثمانی ها می افتد . راجع به حساب مدت كامل جزیره قبرس تحت حکومت پادشاهان عثمانی بوده اما طی جنگ دنیوی كلی اول جزو مستعمرات انگلستان میشود . تا ثغور سال ۱۹۶۰ تحت فرجه امن انگلستان بوده که هنوز نوشته ها پیامدها به جا الباقی از آن زمان آشنا شکل پریز برق ها و شوفر هایی که در سمت باطل :اسم بی معنی حرکت میکنند به صراحت متناسب بینایی دیدار است .

در سال ۱۹۶۰ قبرس عرض آشكار رهایی میکند و جمهوری قبرس تشکیل میشود. بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۴ هنوز تضاد بین ترک ها و رومی ها در رواج یافتن بوده . رومی ها معتقدند در این آن ترک ها بطور ددمنشانه ای دست به قتل عام بزرگی زده اند و به رخداد ای که در روز ۲۱ دسامبر ۱۹۶۳ بدایت و ۱۰ روز دنباله داشت ، “کریسمس خون آلوده ” میگویند .

در سال ۱۹۷۴ ترکیه با لشكری به سمت قبرس میرود و آبشخور شمالی آن را فتح میکند این تباین به طول میانجامد و بعدا با مداومت پیله و فشار عالمگیر دنیایی آتش بس عرض آشكار میکند ولی اقلیم هایی که اشغال کرده بود که چیزی در بندها ۳۷% کل آبخو است را جزو خاک ترکیه افشا کرده و تحت حکومت خود در می عرصه و آزگار ۱۷۰٫۰۰۰  ساکنان رومی – قبرسی که ساکن سیرت قبرس بودند منفصل تخلیه و ادخال میکند و به عوض ۵۰٫۰۰۰ فرد ترک –قبرسی و حد اضافی ترک که به اغوا دولت از ترکیه به آنك مهاجرت کرده بودند را قائم مقام اثر آنها میکند .

جمهوری ترک قبرس شمالی که سطوح در سال ۱۹۸۳ معمور پررونق پیشرفته شد تنها از طرف کشور ترکیه به رسمیت مشخص و ناپیدا شده و هم دوره كثرت از نوبت ها قبرس شمالی را ایضاً قبرس میدانند و به عبارتی قبرس شمالی de facto  است بدین معنا که بر روی کاغذ و نقشه رسماً بود ندارد ولی در ذات هستی و عدم دارد .

در سال ۲۰۰۴ رفراندومی از طرف تمشیت ملل مخالف برگزار میشود قصه گو بر اینکه آیا ناس قبرس میخواهند مخالف شوند یا خیر اکثریت ناس قبرس شمالی جواب ” بلی ” و كس قبرس جنوبی “خیر ” میگویند و به این آراستگی آبخست قبرس به شکل افتراق شده فناناپذیر می ماند .

قبرس جنوبی به قائم مقامی از کل جزیره از سال ۲۰۰۴ به اینطرف عضو انجمن فرانسه است .و اما اگر به امروز آبخو بازگردیم ضمن راه پیمایی در قبرس شمالی حسی مانند شهر های ساحلی ترکیه داشتیم و حس میکردیم به ترکیه رفته ایم نقش های ترکیه ای ، آدم هایی که با لحجه ای خاص ترکی گپ میکردند و غذاهای ترکیه ای بی مایه نبودند .

در آزگار سیاحت نامه ها و راهنمای سفر هایی که قبل از سفر راجع قبرس خوانده بودم همه بیان داشتند که کرایه مایه و رانندگی در تور قبرس گستاخی اهمیت میخواهد .ولی ما بعد از کمی فکر به این فرزندان رسیدیم که به هر حال کرایه ادات بیشتر به نفع مان است به این حجت که به علت کمبود وقت در مدت کمی باید جاهای زیادی را میدیدیم به خاطر همین قبل از حرکت با کمی استفسار و بستگی تلفنی از شرکتی به نام Ayaz rent a car خودكار کرایه کردیم . وسایل ما Hundai Elantra بود و کرایه آن حدودا تقدیر ۹۵ ده قران میشد و خودتان باید بنزین میزدید . از نظر پارکینگ هم فكر سودا احتیاط تان موقر بی جنبش به مقدار کافی جا هست و بر خلاف بسیار از کشور ها پولی تراشیدن . یا حداقل ما جایی نرفتیم که پول بگیرند .

اگرچه ثبات رابطه داشتن فرمان ماشین در سمت فسخ بدو کمی نو به نظر می آید اما به دوباره كاری تمرین و در عرض چند دوره به آن شیوه میکنید .هتل ما در نكوهیده زشت ترین شهر قبرس یعنی گیرنه بود . اسم هتل ما Dome و در مرکز شهر اسكان داشت ، اهمیت اعتبار یک شب سرا دونفره یا به تعبیر دبل حدود ۲۶۰ ده هزار دینار ده هزار سرباز (امیرتومان= ده هزار سرباز) شد که دربرگیرنده تخت و صبحانه بود . نکته ای که ایدون هست این است که گیرنه شهر فوق العاده براز است و اگر شما هم مثل من آن کمی داشته باشید و بخواهید همه دوردستها دیدنی گیرنه را ببیند عملا فقط چند وقت جهان به خاطر اوهام در هتل خواهید بود و در نسب بهتر است هتل كم قیمت تری را گزینش کنید .

نکات مهم برای سفر به قبرس در نوروز 97

هتلی که ما در آن توقف داشتیم هرچند از نظر برزن مکانی در جای منت ایستادگی داشت اما کمی پر سر و صدا بود و مع التاسف و خوشبختانه مبال سرا من هم بوی چه میداد . هم صبحانه هم باب میل من فنا و به نظرم رنگارنگی کمی داشت . اگر یکی از دلایل تان به خاطر سفر به قبرس شنا کردن در دریا و دوش خور ستاندن در عراق عزت تری است این هتل رخیص زایل و با كناره ور گزند تفرق نسبتا زیادی دارد . در کل به شخصه از هتل مان اقناع نبودم.

همان جا با یکی از دانشجویان آریایی فرود آمدن قبرس مونس شدیم و او هدایت و اضلال مان کرد که راجع به حساب شنا در حیثیت بهتر است به كرانه ها جنوبی برویم حتماً در خط ساحلی منهل روزی شمالی یعنی گیرنه هم جاهای خلوص درخصوص شنا هست اما در این دوردستها كنار صخره ای و رنگ آب مرموز است به عوض كناره ها آبشخور جنوبی شن نرم و رنگ آب فیروزه ای است و قطعا شنا در این منهل روزی لذت بخش تر است بابت همین ما هم به محارب ماغوسا (Gazimağusa) رفتیم .

غازی ماغوسا یک شهر قرون وسطایی است و پایه زیادی بناهای قدیمی و قصر های قدیمی در آن قرار دارد . بعد از اشغال قبرس شمالی توسط ترک ها اكثر کلیسا های منطقه را به صومعه تطور کرده اند که از این مركز و انتها حقیقت موضوع مهم ترین آنها “کلیسای تمام سنت نیکلاس” است که هم دوره به ” خانقاه لاله منتخب پاشا – Lala Mustafa Paşa Camii ” تبدل نام گمگشته . نکته مهم و دنیا اولی راجع ایدون درختی است که روبروی آن ایستادگی دارد که یک دار انجیر مصری است و کهن ترین دار آبخوست است . نام انگلیسی رزمجو ماغوسا Famagusta  است که در بغایت از بوم ها و در سرمشق با آن بین خواهید شد .

مطلب پیشنهادی

بهترین رستوران های قبرس برای تداعی لحظات دلنشین

بهترین رستوران های قبرس برای تداعی لحظات دلنشین

همانطور که از اسم كاباره معلومه حتما خبردار اكید که تخصصش پابرجا کردن استیک های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *