خانه / جاهای دیدنی قبرس / مسجد سلیمیه قبرس
مسجد سلیمیه قبرس
مسجد سلیمیه قبرس

مسجد سلیمیه قبرس

مسجد سلیمیه قبرس یکی از مساجد زیبای این کشور است که به دستور سلطان سلیم ، پسر سلطان سلیمان در طی سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد. ” سینان ” ، معمار سازنده این بنا ، دستور داشت تا از بهترین و با کیفیت ترین مواد و مصالح در ساخت این بنای با شکوه استفاده کند. وی که از معماران رسمی در دولت عثمانی بوده است ، این شاهکار را مهم ترین کار خود می دانست. تاکید سلطان سلیم بر به کار بردن هنر های اصیل عثمانی یکی دیگر از ویژگی هایی است آن را از دیگر آثار مجزا می سازد. ساخت این مسجد در قرن ۱۶ و در ادیرنه و بعد از فوت سلطان سلیم به اتمام رسید.

مسجد سلیمیه قبرس
مسجد سلیمیه قبرس

این بنا را که یکی از مهم ترین جاهای دیدنی قبرس است، می توان نمونه ای از هنر و معماری اسلامی دانست که در عین سادگی طرح خود به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. مساحت آن به حدود ۲۲ هزار متر مربع می رسد و نام آن را می توان در فهرست میراث جهانی یونسکو مشاهده نمود. در سال های ۱۸۸۷ و ۱۸۸۸ ژنرال روس ، میخائیل اسکوبلف ، قسمت هایی از کاشی های این مسجد را به مسکو منتقل نمود.

گنبد بسیار زیبا و ۴ مناره بلند و باریک و ظریف از اجزای تشکیل دهنده این بنای تاریخی و زیبا هستند. ۲ تا از مناره ها دارای دو گلدسته و ۲ تای دیگر دارای ۳ گلدسته می باشند. نقشه مسجد ارگانیک است و بر طبق سنت های فرهنگی زمان خود ساخته شده است. با وجود شهرت و کاربرد زیاد هنر چینی سازی ، تنها قسمتی که از چینی به عنوان تزئین بهره برده است ، دیوار محراب می باشد. مسجد دارای اکوستیک حساس هست.

مسجد سلیمیه قبرس
مسجد سلیمیه قبرس

در مقابل محراب ، مقبره سلطان سلیم و در سمت چپ مقبره وی مقبره زیبا با رنگ های متنوع خرم سلطان قرار دارند. مقبره ساده معمار بنا ، معمار سینان ، در سمت چپ محراب و در شبستان مسجد در عین سادگی خود نمایی می کند. زیبایی ، استحکام و تکنیک های به کار رفته در آن هوش و ذکاوت سینان را نمایان می نماید.

نکته جالب که باید گفت این است که این مسجد یک ساختمان مجرد نیست ، بلکه ۶ مدرسه ، طبق خانه ، کاروانسرا ، بیمارستان ، حمام ، مکتب خانه ، حجره ها و دکان هایی در کنار آن قرار دارند که مجموعه فرهنگی و اجتماعی سلیمیه را ایجاد نموده اند.

مطلب پیشنهادی

رستوران های معروف قبرس

رستوران های معروف قبرس

قبرس بین ترکیه و یونان قرار دارد پس طبیعیه که از نظر فرهنگی سرمایه یادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *