خانه / اطلاعات سفر / تاریخ قبرس
تاریخ قبرس
تاریخ قبرس

تاریخ قبرس

قبرس که در نزدیکی کانال سوئز واقع شده است، یکی از مهم ترین پایگاه های نظامی بریتانیا محسوب می شود. پس از جنگ جهانی اول جمهوری ترکی که در آن تاسیس شد، هرگونه ادعایی را منکر شده و در سال ۱۹۲۵ تبدیل به مستعمره انگلستان گردید. در این بخش از مقالات اطلاعات سفر قصد داریم با تاریخ قبرس، کمی بیشتر آشنا شویم.

تاریخ قبرس
تاریخ قبرس

اهالی قبرس در بخش های ترک و یونانی نشین در طول جنگ جهانی دوم بر سر قسمت های گوناگونی از این جزیره با یکدیگر کشمکش داشتند که در نهایت پس از جنگ، ملی گرایان قبرس، این کشور را بعنوان کشوری با حقوق خود یا بخشی از ترکیه و یونان، شروع به تحریک خودمختاری کردند. سرانجام در سال ۱۹۶۰ اسقف اعظم، ماکاریوس سوم، بعنوان رئیس جمهور اول آن به استقلال رسید اما این جزیره همچنان با تنش های قومی باقی ماند و در سال ۱۹۷۴ زمانی که ماکاریوس از طرف حزب نظامی یونان حذف شد، استقلال آن نیز از بین رفت.

جاهای دیدنی قبرس
جاهای دیدنی قبرس

در این زمان سربازان ترک حمله کرده و یونانی ها نتوانستند به طور موثری پاسخ این حمله ها را بدهند و بعد از اینکه ترکیه توانست کنترل یک سوم شمالی جزیره را بدست آورد، سازمان ملل متحد اعلام آتش بس کرد.

از آن زمان تاکنون قبرس بصورت تقسیم شده باقی ماند. در اواسط سال ۲۰۱۵ رئیس جمهور قبرس نیکوس آناستاسیادس و رهبر قبرس ترک نشین مصطفی آکینچی با یکدیگر ملاقات کردند و در نهایت تصمیم گرفتند تا برای همیشه به این تقسیم بندی پایان دهند.

مذهب اصلی قبرس، ارتودکس یونانی است اما در شمال آن، اسلام دین مسلط می باشد. این جزیره از شمال خود با ترکیه، از جنوب با مصر، از غرب با یونان و از شرق با سوریه همسایه است. همچنین این جزیره یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری دریای مدیترانه بشمار می رود و سالانه شاهد بیش ‌از ۳ میلیون گردشگر است.

از معروف‌ترین شهرهای قبرس می توان به گیرنه اشاره نمود که مناظر زیبای توأمان کوه و دریای آن بشدت مورد توجه گردشگران واقع شده است. تاریخ این شهر بسیار کهن و باستانی به اواخر جنگ تروژان باز می گردد و بر اساس آخرین یافته‌های باستان‌شناسی، این منطقه زیستگاه انسان‌ها در عصر حجر بوده است.

منطقه فاماگوستا قبرس نیز با دارا بودن سواحل متعدد و زیبا به همراه شنهای طلایی و ظاهر بسیار طبیعی خود مورد علاقه و توجه ویژه گردشگران می باشد. زمان پیدایش فاماگوستا به حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مربوط می شود که در زمان خود به Arsino که واژه‌ای یونانی است معروف بوده و بعد‌ها تبدیل به بندرگاهی مهم گردید.

فاماگوستا
فاماگوستا

نیکوزیا نیز پایتخت و بزرگترین شهر قبرس است. مقر سازمان ملل و دفاتر نمایندگی‌های کشورهای خارجی در این شهر واقع شده اند. همچنین بد نیست بدانید که نیکوزیا تنها پایتخت دوتکه جهان است که نیمی از آن در اختیار قبرس شمالی و نیمی دیگر در اختیار قبرس جنوبی می‌باشد.

مطلب پیشنهادی

بهترین رستوران های قبرس برای تداعی لحظات دلنشین

بهترین رستوران های قبرس برای تداعی لحظات دلنشین

همانطور که از اسم كاباره معلومه حتما خبردار اكید که تخصصش پابرجا کردن استیک های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *